“Afet ve Acil Durumlarda Psikososyal Müdahale Becerilerini Arttırma Hizmet İçi Eğitim Programı” Amasya’da gerçekleştirildi.

Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü Göç, Afet ve Acil Durumlarda Psikososyal Destek Daire Başkanlığı’nın koordinesinde Amasya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen,  “Afet ve Acil Durumlarda Psikososyal Müdahale Becerilerini Arttırma Hizmet İçi Eğitim Programı” 31 Mart - 1 Nisan tarihlerinde Amasya’da gerçekleştirildi.
 
Amasya Valisi Salih Işık, Amasya Belediye Başkan Yardımcısı Cengiz Erdem, Amasya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mustafa Arslan, İl Müdür Yardımcısı İsmail Çıttır'ın katıldığı eğitim programının ilk gününe Amasya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Personelleri, destek çözüm ortakları il müdürleri, temsilcileri ve çalışanlarından oluşan 138 kişi katıldı.
 
2017 yılında uygulamalı ulusal tatbikata ve afet ve acil durumlara hazırlık çalışmaları kapsamında “Psikososyal Destek Hizmet Grubunun” kapasitesinin geliştirilmesine yönelik düzenlenen eğitim programı, Amasya Valisi Salih Işık, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mustafa Arslan, Göç, Afet ve Acil Durumlarda Psikososyal Destek Daire Başkanı İbrahim Toros’un açılış konuşmaları ile başladı.
 
Eğitim programının ilk gününde Göç, Afet ve Acil Durumlarda Psikososyal Destek Daire Başkanlığı Çalışanları tarafından “Türkiye Afet Müdahale Planı ve Ulusal Düzey Psikososyal Destek Hizmet Grubu Planı”, “Yerel Düzey Psikososyal Destek Hizmet Grubu Planı” ve “Yerel Düzey Hizmet Grubunun Ekip Yapılanması, Görev ve Sorumluluklar” konularında sunumlar gerçekleştirildi. Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Filiz Demiröz tarafından hazırlanan “psikososyal desteğin tanımı ve afet ve acil durum sonrasında sunulan psikososyal desteğin kapsamını” içeren bir sunumla devam eden çalıştayda, Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Nedret Öztan tarafından “psikolojik ilk yardım, travma ve aşamaları, travma sonrası stres bozukluğu” konuları anlatıldı. Amasya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Personeli Sosyal Çalışmacı Erdem Yüksel tarafından “Amasya Yerel Düzey Psikososyal Destek Hizmet Grubu Operasyon Planı’nda yer alan ekipler ve Samsun bölge merkezli ulusal tatbikat kapsamında Amasya İli için hazırlanan 72 saatlik müdahale planlaması” hakkında bilgi verildi.
 
Eğitim programının ikinci günü ise Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Filiz Demiröz ve Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Nedret Öztan tarafından sunumlar gerçekleştirilirken, afet ve acil durum senaryosu kapsamında yapılan grup çalışmaları ve grup değerlendirmeleri ile eğitim programı tamamlandı. Sonraki Sayfa: Samsun’da 900 polis meslek yüksek okulu öğrencisine "Aile Eğitim Programı" kapsamında eğitim verildi.

Önceki Sayfa : SİROMA istişare kurulu toplantısı düzenlendi.