"Yeşilay, bağımlılıklarla mücadelede büyük bir başarı elde etti. Ülkemizin bu alanda ortaya koyduğu karneye önemli bir katkı sağladı"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi, Yeşilay'ın, bağımlılıklarla mücadelede büyük bir başarı elde ettiğini belirterek, "Ülkemizin bu alanda ortaya koyduğu karneye önemli bir katkı sağladı" dedi.

Emine Erdoğan, Yeşilay Danışmanlık Merkezinde (YEDAM) hayata tutunmayı başaran danışanların aileleriyle  "YEDAM'la Hayata Devam" programında bir araya geldi.

Yeşilay Genel Merkezinde düzenlenen programda Erdoğan, toplantıyı hayatın renkleriyle yeniden tanışma buluşması olarak gördüğünü vurgulayarak, bugünün bir şekilde bağımlılıklara teslim olanların azim ve kararlılığının kutlandığı bir gün olduğunu söyledi.

- "Biz her zaman genç nüfusumuzla iftihar ederiz"

Erdoğan, eğer bir sorunun teşhisi doğru konulur, uygun çözüm yolları keşfedilir ve kararlılıkla uygulanırsa bunun neler kazandırdığının görülebileceğini dile getirerek, "İşte bugün, yeni bir yaşama adım atan evlatlarımızın sevincine hep birlikte ortak oluyoruz. Bağımlılıklara karşı güçlü bir irade ortaya koyarak, temiz geçirdikleri bir yıla yakın süreyi, bugün taçlandırıyoruz. Cesaretleri ve iradeleri nedeniyle kendilerini tebrik ediyorum. Aynı şekilde ailelerini de kutluyorum. Zira bu tür süreçler ancak aile desteğiyle başarılı neticeler veriyor" diye konuştu.

Gençlere seslenen Emine Erdoğan, bağımlılıklardan kurtulmanın sadece gençler için değil, onları çok seven aileleri ve içinde yaşadıkları toplum için de bir bayram sevinci olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Biz her zaman genç nüfusumuzla iftihar ederiz. Gençlerimizin sağlıklı, dinamik, özgüvenli, geleceğe yön veren bireyler olmalarını isteriz. Sizleri kazanmak, bizim için mutluluk sebebidir. Şimdi bir dal tuttunuz, aman o dalı bırakmayın! Çünkü o dal, sadece bir kere yaşayacağınız, telafisi olmayan hayat nimetine, geleceğe uzanan bir daldır. Allah bizleri kainatın en şerefli varlıkları olarak yarattı. Yaratıcımızın bize layık gördüğü mertebeyi biz heba etmeyelim, onun hakkını verelim. Hayat bu. Yanlışlarımız olabilir. Bazen merak, bazen kendi sınırlarımızı aşma çabası, bazen farklı olma dürtüsü, bazen arkadaşa, sosyal çevreye uyma çabası bizi farklı arayışlara götürebilir. Sorunlarımızı unutmak için birşeylere sığınabiliriz ama önemli olan, hayattaki yanlışlarımızı silecek bir iradeyi hep diri tutmaktır. Alacağımız profesyonel yardımlarla bağımlılıktan kurtulma azminde olmaktır. Sizleri, ailelerinizi bu çabanızdan dolayı kutluyorum."
 
- "Yeşilay bir umut yuvası haline geldi"

Emine Erdoğan, bir umut yuvası haline gelen Yeşilay'ı da tebrik ettiğini dile getirerek, Yeşilay'ın, bağımlılıklarla mücadelede büyük bir başarı elde ettiğini vurguladı.
Yeşilay'ın, ülkenin bu alanda ortaya koyduğu karneye önemli bir katkı sağladığını aktaran Erdoğan, "Danışan mahremiyetini koruyan yaklaşımıyla, insan onurunu ve saygınlığını temel alarak, herkese hizmet veren bir merkez haline geldi. Türkiye genelinde 110 şubesiyle, bilimsel metotlarla faaliyet gösteriyor ama daha önemlisi, bağımlılıklarla mücadelede global bir model kuran Yeşilay'ın açtığı uluslararası şemsiyedir. Tüm ülke Yeşilaylarını bir federasyon çatısı altında buluşturmak, hem Türkiye'nin bu alanda liderliğini tescilleyecek hem de farklı tecrübelerden faydalanma imkanı verecektir" diye konuştu.

Hayat şartlarının değişmesinin yeni bağımlılık türlerini ortaya çıkardığını anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Alkol, uyuşturucu, sigara gibi bağımlılıklara artık internet, teknoloji, alışveriş gibi bağımlılıklar eklendi. Biliyoruz ki bir bağımlılık diğerini tetikliyor. İçinde bulunduğumuz zorluklardan uzaklaştığımızı düşünerek bağlandığımız şeyler, ne yazık ki bir süre sonra kendisi bir soruna dönüşüyor. O nedenle, bağımlılığa bir eğilimimiz varsa, bunu farketmeli ve gerekli tedbirleri almalıyız. Çoğumuz, kendini böyle bağımlılıklara yakın görmez. Fakat zannedildiği gibi uzağımızda değiller. Özellikle teknoloji bağımlılığı, genç kuşağı çepeçevre kuşatmış bir bağımlılık türüdür. Geleceğimizi bekleyen bu tehditleri doğru teşhis etmeliyiz. İnternet bağımlılarının yüzde 50'sinde psikiyatrik bozuklukların olduğu teşhis edilmiş, yüzde 38'inde en az bir başka bağımlılık olduğu gözlenmiştir. Yani masumca kullandığımız teknoloji, bilinçsiz kullanımla bize tehdit olarak geri dönmektedir. Bu noktada önemle altını çizmek istediğim konu, bu tür sorunların panzehiri olan aileyi güçlendirme zaruretidir. Aile ilişkilerinin kalitesi, aile içi dayanışma, her şeyden önce bağımlılıkların yolunu keser. Yalnız ve sevgiyi yitirmiş ruhları doyuracak yegane şey, huzur ve güvenin kaynağı olan güçlü bir ailedir. Dünyada 29 milyonun üzerinde bağımlı olduğunu düşündüğümüzde daha alacak çok mesafemiz olduğunu görürüz. Derecesi, türü ne olursa olsun, bağımlılıklarla mücadelede medyaya da büyük görevler düşüyor. "

-"Medya bağımlılıkların yıkıcı yönünü doğru şekilde anlatmalı" 

Emine Erdoğan, medyanın bağımlılıkların yıkıcı yönünü doğru şekilde anlatması, önleyici ve rehabilite edici boyutları ön plana çıkarması gerektiğine dikkati çekerek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bağımlılıklara düçar olmuş vatandaşlarımız umutlarını kaybetmesin. Her türlü bağımlılığa karşı önleyici, koruyucu, rehabilite edici çabaların meyve verdiğini görmek geleceğimiz için umuttur. Boşlukların neden olduğu bağımlılıkları önlemenin en güzel yolu, insan ruhunu beslemektir. Sanatla zenginleştirilmiş bir ruh, her türlü rüzgara karşı dayanıklı olur. Aynı şekilde sporla kazanılmış beden sağlığı zorluklara karşı direncimizi artırır. Toplum olarak bu konuda bir özeleştiri yapmalı, çocuklarımızı erken yaşta sanata ve spora yönlendirmeliyiz. Dünyada ve Türkiye'de artan bağımlılık oranlarından bahsederek, bu umut buluşmasına gölge düşürmek istemiyorum. Sadece bağımlılıklar konusunda büyük tehditler altında olduğumuzu bilelim ve tedbirlerimizi alalım. Bu bilinçle nelerin başarılabileceğinin en güzel örnekleri, bu salonda bulunuyor. Ben tekrar kendilerini tebrik ediyor, güzel gelecekler diliyorum. "
 
Programın sonunda Yeşilay Genel Başkanı Öztürk, Emine Erdoğan'a YEDAM danışanının yaptığı ebru tabloyu takdim etti.

Emine Erdoğan da YEDAM danışanlarından bir gencin babasına, kendisine iletilmek üzere bisiklet hediye etti.

 

-"Geleceğimiz olan çocuklarımıza sahip çıkmak zorundayız’’

 

Programda bir konuşma yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya da, madde bağımlılığı ve uyuşturucuyla mücadelenin çok büyük bir özveri ve kararlılıkla sürdürülmesi gerektiğini belirterek, "Geleceğimiz olan çocuklarımıza sahip çıkmak zorundayız. 15 Temmuz gecesi istikbalimiz ve istiklalimiz için Çanakkale ruhuyla sokaklara çıkan bu milletin evlatlarını hep birlikte, el ele koruyacağız. Bu mücadaleyi de inanıyorum ki kazanacağız" dedi.

 

Bakan Kaya, sağlıklı nesiller yetiştirmek için gösterilen çabanın önünde adeta bir tuzak gibi duran madde bağımlılığının Türkiye ile dünyanın da ortak sorunu olduğunu söyledi.

 

Bakan Kaya, madde bağımlığı ve uyuşturucu ile mücadelenin tüm kurum ve kuruluşların iş birliğini zorunlu kıldığını vurgulayarak, "Bakanlık olarak, Uyuşturucuyla Mücadele Ulusal Eylem Planı kapsamında araştırma, sosyal uyum ve talep azaltımında önemli sorumluluklar üstlendik. Sorumluluğunu aldığımız Türkiye gençliği ve üniversite gençliği profil araştırmasını 2016'da tamamladık. Bu çalışma gençlik üzerine yapılmış en önemli araştırmadır. Bu araştırma ile 33 ilde 68 farklı üniversiteden 21 bin civarında öğrenciyle birebir görüşmeler yaptık. Elde ettiğimiz sonuçlar gençlere yönelik hizmet veren ve politika üreten tüm kurum ve kuruşlara önemli ödev ve sorumluluklar yüklemektedir" diye konuştu.

 

-“Uyuşturucuya bulaşmış gençlerimize çok ciddi destek sunuyoruz"

 

Bakan Kaya, ortaöğretim düzeyindeki öğrenciler için de bir araştırma yapacaklarını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

"14-19 yaş arası eğitime devam eden gençlerimiz için 40 Avrupa ülkesinde de uygulanan alkol ve diğer uyuşturucu kullanımına yönelik ortaokul araştırmasını da Türkiye'de uygulacağız. Uyuşturucu bağımlılığında tedavi kadar tedavi sonrasında kişinin sosyal hayata uyumunu sağlamak ve yeniden uyuşturucuya başlamasını engellemek büyük önem arz ediyor. Biz de bu konuda önemli bir sorumluluk üstlendik. Bakanlığımıza bağlı olarak İstanbul'da 2, Antalya ve Ankara'da da birer tane olmak üzere toplamda 4 merkezi hizmete açtık. Yeşilay ile koordineli bir şekilde bu tür merkezlerin sayılarını artıracağız. Çalışanlarımızın yanı sıra gönüllülerimizle ev ve iş yeri ziyaretleri yapıp, bireysel ve grup tedavileri düzenliyoruz. Çocuk Destek Merkezlerimizde de uyuşturucuya bulaşmış gençlerimize çok ciddi destek sunuyoruz. Uyuşturucu ile mücadelenin olmazsa olmazı talebi azaltmak hatta sıfırlamaktır. Bunun için vatandaşların bilinçlendirilmesine çok önem veriyoruz. Bakanlık olarak, Türkiye genelinde madde bağımlılığından kurtulma ve korunma anlamında eğitim programları düzenliyoruz.”

 

-“Yeşilay ile birlikte bir eğitim kitabı hazırladık"

 

Bakan Kaya, Yeşilay ile bir eğitim kitabı hazırladıklarını belirterek, uyuşturucuyla mücadele anlamında bir eğitim seferberliği başlattıklarını söyledi.

 

Hep birlikte iyiliği emreden, kötülükten sakındıran bir yaklaşımla uyuşturucuyla mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceklerini vurgulayan Bakan Kaya, şunları kaydetti:

 

"Kültür ve inanç değerlerimizi yaşatarak, iyilikle dolu bir toplum olma idealimizi gerçekleştirmek adına madde bağımlılığı ve uyuşturucuyla mücadeleyi çok büyük bir özveri ve kararlılıkla sürdürmemiz gerekiyor. Bu mücadelede kurum ve kuruluşlarımıza da çok büyük görev düşüyor. Geleceğimiz olan çocuklarımıza sahip çıkmak zorundayız. Ailelerin çocuklara daha fazla vakit ayırması, çocuklarıyla arkadaş olması lazım. 15 Temmuz gecesi istikbalimiz ve istiklalimiz için Çanakkale ruhuyla sokaklara çıkan bu milletin evlatlarını hep birlikte el ele koruyacağız. Bu mücadaleyi de inanıyorum ki kazanacağız"

 

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk ise YEDAM'ın, alkol ve uyuşturucu madde bağımlılarına ve yakınlarına ücretsiz psikososyal ve rehabilitasyon desteği verdiğini belirterek, "Hizmet alan bağımlı ve ailelerin verileri incelendiğinde ailelerin 3 ve daha fazla görüşmeye katılması, bağımlının temiz kalma oranını, yani başarı oranını yüzde 41 arttırmıştır" dedi.Sonraki Sayfa: Hatay'da 1044 Askere Evlilik Öncesi Eğitimi Verildi.

Önceki Sayfa : "Aileyi güçlendirmek, bu kurumu tehdit eden unsurları ortadan kaldırmak, hukuki bir mesele olduğu kadar aynı zamanda bir zihniyet meselesidir"